روز ولنتاین یک جشن عاشقانه سالانه است که هر سال در روز ۱۴ فوریه مردم با دادن  گل های زیبا و پیام های عاشقانه و گذاشتن وقت برای یکدیگر عشقشان را خوشحال میکنند. ولی خیلی ها دوست دارن بدونن ولنتاین ۹۶ چه روزی است؟

داستان این روز (روز ولنتاین) مربوط به یک کشیش جوان رومی به نام “ولنتاین” که به طور کاملاً مخفیانه برای سربازهای “کلودیوس” که ازدواج برای آن‌ها ممنوع شده بود، مراسم عقد برپا میکرد.
این قانون از طرف شاه کلودیوس برای این که ممکن بود سربازان پس از ازدواج نتوانند برامور جنگی و نظامی تمرکز داشته باشند وضع شده بود. “کشیش ولنتاین” در روز چهاردهم فوریه سال ۲۷۰ پس از میلاد مسیح به خاطر این اقداماتش دارش زدند و بعد از آن این روز هر ساله جشن برپا می‌شود.

روز سپندارمذگان(عشق ایرانی)
ولنتاین
در ایران باستان دو جشن از جهاتی با  روز ولنتاین شباهت داشته . یکی جشن مهرگان که در شانزدهم مهر ماه برگزار می شده و در آن مردم به یکدیگر هدیه می داده‌اند و دیگری گفته می شود که در ایران باستان،نیز بیست قرن پیش از میلاد روزی موسوم به روز عشق بوده است ،

منابع کهن از جمله ابوریحان جشن سپندارمذگان را در روز پنجم اسفند ذکر کرده‌اند.

 ولی با توجه به تغییر ساختار تقویم ایرانی در زمان خیام که پس از ابوریحان می‌زیست، و سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال در گاهشماری ایرانی،

بعضی منابع و به اشتباه تاریخ ذکر شده نیز ۶ روز به عقب آورده اند که این کار نادرست است.

زیرا طبق منابع کهن و همانطور که از نام آن پیداست این جشن به روز اسپند یعنی پنجمین روز ماه از ماه اسفند این روز «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» می نامند.

از کادو ولنتاین مرسوم این روز می توان شکلات را نام برد. در کشورهای اروپایی و آمریکایی دادن شکلات به عنوان هدیه روز ولنتاین از شهرت خاصی برخوردار است.

سالانه  حدود ۱۸۹ میلیون شاخه گل دراین روز درامریکا  به فروش میرسد که ۱۱۰ میلیون شاخه آن رُز قرمز است.

۷۳درصد از آقایان وتنها ۲۷درصد از خانم‌ها دراین روز شاخه گل می‌خرند،

۱۵ درصد از خانم‌ها که دراین روز برای خودشان، مادر و یا دخترانشان گُل می‌خرند و هدیه میدهند.