پرورش و نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی کار آسانی نیست و بسیاری از مردم گمان می کنند که موفقیت در این کار به استعداد ذاتی نیاز دارد. درحالی که با رعایت یک سری نکات ساده و دانستن دلایل خراب شدن گل ها و گیاهان آپارتمانی، می توان محل سکونت خود را به انواع گیاهان آپارتمانی آراست و از آرامش و زیبایی حاصل از آن لذت برد.گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی سر زنده و شاداب در فضای داخلی خانه نیازمند مراقبت زیادی هستند. الهام محمود آبادی از علاقمندان به گیاهان، تجربه و توصیه های بسیاری دارد. از گیاهان متنوع خانه سبز الهام در تهران بدانید که بدون شک برای وارد کردن این موجودات زنده به فضای داخلی ترغیب کننده است:

تور خانه سبز الهام در یک نگاه

 
 گیاهان آپارتمانی

تعداد گیاهبان های خانه:2 نفر
شغل خانم الهام محمود آبادی:مدرس و مشغول کار در یک مرکز امنیتی در دانشگاه صنعتی شریف/ فوق لیسانس آی تی
موقعیت شهر:تهران/ محله:ستارخان
محدوده نگهداری گیاهان:خانه کوچک مان
تعداد گونه های گیاهی:حدود 50 گیاه
مدت زمان حضور گیاهان در خانه:بیش از 4 سال
هزینه تهیه گیاهان:هزینه زیادی برای خریداری صرف نکردم، ترجیح دادم گیاهان را به جای گل فروشی از گلخانه ها تهیه کنم چون ارزان تر هستند.

چه شد که به فکر نگهداری از گیاهان در منزل افتادید؟

من به دلیل علاقه ای که به گل و گیاه داشتم، تصمیم گرفتم تعدادی گیاه کوچک بخرم و چون از محیط گلخانه ها بسیار لذت می بردم چند ماه یک بار می رفتم و به آنها سر می زدم و هر بار هم چندین گیاه جدید می خریدم. همچنان هم این کار را انجام می دهم اما چون تعداد گیاهان خانگی ام زیاد شده معمولا دست خالی بر می گردم!

معمولا خودم کارهای مربوط به مراقبت و نگهداری از گیاهان را انجام می دهم، اما همسرم هم گاهی اوقات کمک می کند.

نام مرکز تولیدی یا فروشگاهی که گیاهان و وسایل باغبانی را تهیه می کنید چیست؟

 
گیاهان آپارتمانی

معمولا از گلخانه شهید فکوری که ابتدای جاده کرج هست گیاهان آپارتمانی خود را می خرم. اما به گلخانه های دیگری مثل محلاتی و همچنین شهر گل که در محلات هست هم می روم.

برای نگهداری گیاهان آپارتمانی از چه وسایل باغبانی استفاده می کنید؟ 

وسایل خیلی ساده ای دارم مثل آبپاش، تنگ برای آب دادن به گیاهان، بیلچه، قیچی باغبانی، کود، خاک و گلدان. من معمولا گلدان های ساده تهیه می کنم و خودم آنها را رنگ و تزیین می کنم.

نام گیاهان و نحوه نگهداری یا تکثیر آنها را به ما بگویید. 

تعدادی از گیاهان من:بنسای، بنجامین، کاج مطبق، شفلرا، گل چرمی، پتوس، کالان کویه، بگونیا، حسن یوسف، دراسنا، نخل ماداگاسکار، برگ انجیری، کراسولا خرفه ای، سینگونیوم، ناز، انواع کاکتوس ها و.... نحوه نگهداری و تکثیر تعدادی از آنها را می گویم:

سینگونیوم Goose foot plant

گیاهان آپارتمانی

گیاهی زیبا با رشد سریع و بالارونده
آبیاری:در تابستان هر هفته بین دو تا سه بار و در زمستان یک بار در هفته نیاز به آبیاری دارد. هر چند که بهتر است با توجه به شرایط محیطی که گیاه در آن زندگی می کند، هر چند روز یک بار خاک را از نظر میزان خشکی بررسی کرده و آبیاری را بر این اساس انجام داد. اسپری آب بر روی برگ ها خصوصا در فصل تابستان باعث شادابی و رشد بهتر گیاه می شود.
نور :این گیاه عاشق نور ملایم است. نور شدید باعث سوختگی برگ های گیاه می شود. سایه روشن پنجره ها جایی مناسب برای نگه داری این گیاه است.
تکثیر :تکثیر سینگونیوم بسیار ساده است. کافی است قلمه ساقه را از گیاه اصلی جدا کرده و در آب نگه داری کنید تا ریشه دار شود. سپس آن را به خاک منتقل کنید.
خاک:مخلوط پیت و کمپوست
تغذیه:کود مخصوص نصف میزان توصیه شده در بهار و تابستان، هر سه هفته

کراسولا خرفه ای Jade Plant

 
گیاهان آپارتمانی

آبیاری:آبیاری زیاد ریشه ی این گیاه را می پوساند. تقریبا دو بار در هفته برای روزهای گرم نیاز به آبیاری دارد. حتما قبل از آبیاری، عمق رطوبت خاک را بررسی کنید.
نور:این گیاه عاشق نور است. آفتاب مستقیم را تحمل می کند و در این شرایط ساقه های ضخیم تر و برگ های بیش تری نیز تولید می کند. اما با نور کم نیز سازگار است. بهترین محل برای نگه داری این گیاه در آپارتمان پنجره های جنوبی است.
تکثیر:یکی از راه های تکثیر این گیاه قطع کردن یکی از ساقه های جوان آن است. ساقه ای به طول 6 تا 7 سانتی متر انتخاب کرده، برگ های پایین آن را جدا کنید و شاخه را درون خاک قرار دهید. در روزهای اول آبیاری را کم کنید. این گیاه از راه بذر و برگ نیز تکثیر می یابد.
خاک:سبک، مخلوط خاک باغچه، خاک برگ و ماسه
تغذیه:کود کامل در بهار، تابستان و پاییز هر ماه

شفلرا

 
 گیاهان آپارتمانی

 پرورش و نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی کار آسانی نیست و بسیاری از مردم گمان می کنند که موفقیت در این کار به استعداد ذاتی نیاز دارد. درحالی که با رعایت یک سری نکات ساده و دانستن دلایل خراب شدن گل ها و گیاهان آپارتمانی، می توان محل سکونت خود را به انواع گیاهان آپارتمانی آراست، گیاهی همیشه سبز، با رشد آهسته و در دو نوع سبز و ابلق


آبیاری:شفلرا خشکی خاک را تحمل می کند. دو تا سه بار آبیاری در هفته های تابستان و یک بار آبیاری در هر هفته زمستان برای این گیاه توصیه می شود. غبارپاشی خصوصا در روزهای گرم تابستانی باعث افزایش رطوبت و شادابی گیاه می شود.


نور:این گیاه نور متوسط را می پسندد. نور غیرمستقیم را دوست دارد با این حال در سایه نیز نسبتا مقاوم است. نور کم باعث زرد شدن برگ ها می شود و در نوع ابلق برگ ها رنگ خود را از دست می دهند.


تکثیر:تکثیر این گیاه از طریق قلمه می باشد و انجام آن در خانه کمی دشوار است.